BAYRAM GÜNLERİ MÜSTESNA GÜNLERDİR

AYRAM GÜNLERİ MÜSTESNA GÜNLERDİR
Bizi asırlardır birbirimize bağlayan, birbirimize kardeş kılan, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu dorukta yaşatan bayramlarımızdan Kurban Bayramına bir kez daha kavuşmanın mutluluk ve heyecanını yaşamaktayız.Bayramlar, toplumun kaynaşmasına, dostluk ve akrabalık ilişkilerinin kuvvetlenmesine, birlik ve beraberliğin sağlanmasına vesile olan yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini yaşadığımız müstesna günlerdir.

Sevinmek kadar sevindirmenin de büyük önem taşıdığı bu özel günlerde, nefsimizin ve bencilliğimizin bizi yönlendirmesine fırsat vermeden kırgınlıkları, dargınlıkları zihnimizden ve davranışlarımızdan söküp atmalıyız. Büyük Türk Milletinin en güzel hasletlerinden olan, yardım etmek, kim olursa olsun hiçbir ayrım gözetmeksizin güçsüzün, muhtacın yanında olmak anlayışıyla, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın da gereği olarak yoksul, kimsesiz, hasta ve yaşlıları ziyaret ederek, bitap düşmüş yürekleri onarmalı, yetimlerin, gariplerin, kimsesizlerin tebessümüyle, bayram sevincimize onları da ortak etmeliyiz. Unutmayalım ki, bayramlar paylaştıkça anlam kazanır. Kurban Bayramının tüm İslam âlemi ve dünyada barışın ve esenliğin hakim olmasına vesile olmasını temenni eder; tüm halkımızın Kurban Bayramını kutlar, sevdikleriyle birlikte huzurlu bir bayram geçirmelerini, sağlık içinde nice bayramlara kavuşmalarını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.


KURBAN SEÇİMİ
Kurban seçimi ve alımı sırasında; dini ölçülere uygun olmasına, sağlıklı, besili olması, gebe olmamasına, kulaklarının küpeli olmasına, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunmasına, K-küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olmasına, kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandalar 2 yaşını doldurmuş, koyun ve keçiler ise 1 yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir.


BAYRAM ALIŞVERİŞİ
Her bayram olduğu gibi tüm vatandaşlarımızın alışverişinde Düzceli esnaf ve sanatkarları tercih etmesini istiyoruz. Esnaf ve sanatkarımız için Ramazan ve Kurban Bayramları ticaret açısından çok önemli. Bu bayramda da herkesin yüzü gülsün, birliğimiz, bereketimize vesile olsun istiyoruz. Ayrıca kurban kesimi konusunda birliğimize bağlı ilgili odalarımız kendi üyeleri nezdinde tüm kontrol ve işlemleri sağlamaktadır. Gerek besicilerimiz, gerek kasaplarımız bu konuda tüm hazırlıklarını tamamlamışlardır. Vatandaşlarımızın kurban konusunda da şehrimizin besicilerini tercih etmesini bekliyoruz.
 


Paylaş: